OSTATNÍ
Výše podpory
70%
Podání žádosti
Do 30. 04. 2026 do 20:00
Výše dotace
Minimální způsobilé přímé realizační výdaje na projekt: 500 000 Kč bez DPH.
OTEVŘENÁ
Podporované aktivity:
Povrchová vsakovací a retenční zařízení doplněná zelení (plošný vsak, průleh, průleh s rýhou, vsakovací nádrž), vč. nezbytného trubního vedení.
Podzemní vsakovací zařízení s retenčním prostorem vyplněným štěrkem nebo prefabrikáty, vč. nezbytného trubního vedení.
Povrchové či podzemní retenční prostory s regulací odtoku do povrchových vod nebo kanalizace (suché retenční nádrže, retenční nádrže se zásobním prostorem, podzemní retenční nádrže, umělé mokřady), vč. nezbytného trubního vedení.
Podzemní akumulační nádrže na zachytávání srážkových vod a jejich opětovné využití (např. na zálivku), včetně vystrojení nádrže technologickým zařízením k vyvedení vody na povrch.
Povrchové akumulační nádrže s celkovým objemem do 1 000 m3 navržené v přírodě blízké podobě, které plní více ekosystémových funkcí, tedy nejsou určeny jen na zachytávání srážkových vod a jejich opětovné využití (např. na zálivku).
Závlahové systémy zejména pro zálivku veřejné zeleně využívající výhradně akumulovanou srážkovou vodu jako součást projektu na hospodaření s dešťovou vodou (HDV).
Systémy decentrálního odvodnění dle principů HDV s charakteristickou sestavou – na začátku zařízení k předčištění srážkové vody filtraci skrz vegetační střechu, půdní filtr (např. průleh) nebo jiný propustný povrch, následná retence se vsakem do podzemí v max. bezpečné míře a s regulovaným odtokem do povrchového toku nebo kanalizace.
Systémy modrozelené infrastruktury (MZI), které splňují vyšší kvalitativní úroveň adaptace na změnu klimatu než systémy decentrálního odvodnění dle principů HDV tím, že jednotlivé podporované typy projektů a aktivit jsou v nich seřazeny do komplexního systému MZI, který bude poskytovat základní ekosystémové služby prostřednictvím technických a přírodě blízkých opatření, které na sebe vzájemně budou navazovat a vzájemně se budou doplňovat. Systém MZI vychází z decentrálního systému odvodnění, přičemž je rozšířen o cílevědomou tvorbu a podporu funkčních krajinných prvků MZI v urbanizované krajině systematickou dodávkou srážkové vody, tzn. před retenčním objektem je srážková voda rozvedena k přilehlé nebo vzdálené zeleni tak, aby v maximální možné míře byla podpořena její evaporační funkce.
V projektech propojených systémů MZI budou cílevědomě propojeny alespoň tyto základní ekosystémové služby:
ochrana území proti zaplavení – snížením/zpomalením odtoku retencí srážkové vody;
ochrana proti suchu – svedení srážkového odtoku ze zpevněných povrchů přímo k vegetaci;
ochrana a dotace podzemních/povrchových vod – předčištění srážkové vody přírodním způsobem (filtrace skrz zemní filtr);
zlepšení mikroklimatu – vhodnou zelení podporovat výpar a zastínění;
úspora pitné vody – pokud to charakter stavby umožňuje, nahrazování pitné vody vodou srážkovou (závlaha, WC, údržba atd.) zejména tam, kde se dá její spotřeba snížit o více než 25 %.
Výměna nepropustných zpevněných povrchů za propustné zpevněné povrchy s retenčním tělesem (ZPP-R) ve sklonech do 5 %.
Budování nových propustných zpevněných povrchů s retenčním tělesem (ZPP-R) ve sklonech do 5%.
Přestavba stávajících konvenčních odvodnění stávajících nepropustných zpevněných povrchů na odvodnění decentrální podle principů hospodaření s dešťovou vodou provedených přírodě blízkým způsobem, tj. podle principů modrozelené infrastruktury.
Výměna substrátu v prokořenitelném prostoru stávajících stromů a výsadba nové zeleně technologiemi a postupy, které umožní vytvořit propojený systém modrozelené infrastruktury.
Zelené střechy – novostavby.
Zelené střechy – rekonstrukce (přestavba konstrukcí střech s okamžitým odtokem srážkové vody – keramické, plechové atd. na konstrukce s povrchy s akumulační schopností).
Vybudování technologie pro akumulaci, úpravu, a rozvod srážkových vod v budovách za účelem splachování, zálivky, praní a dalších relevantních užití s výjimkou úpravy na vodu pitnou.
Vybudování technologie pro akumulaci, úpravu, a rozvod šedých vod v budovách za účelem splachování a dalších relevantních užití.
Forma a výše podpory:
Míra financování činí max. 70 % celkových způsobilých výdajů s následujícími výjimkami:
propojené systémy prvků modrozelené infrastruktury, kde bude podpora poskytována ve výši max. 85 % z celkových způsobilých výdajů,
projekty zaměřené na vybudování technologie pro akumulaci, úpravu, a rozvod šedých a srážkových vod v budovách za účelem splachování, zálivky, praní a dalších relevantních užití, kde bude podpora poskytována ve výši max. 85 % z celkových způsobilých výdajů, přičemž přesné procento podpory bude určeno na základě výpočtu provedeného prostřednictvím finanční části odborné posudku a zároveň bude podpora činit max. 10 mil. Kč,
projekty zaměřené na výměnu nepropustných zpevněných povrchů za propustné zpevněné povrchy s retenčním tělesem (ZPP-R) s propustností zpevněného propustného povrchu (tj. svrchní konstrukční vrstvy ZPP-R) nižší než 5.10-4 m.s-1; projekty zaměřené pouze na budování povrchových či podzemních retenčních prostor s regulací odtoku do povrchových vod nebo kanalizace, projekty zaměřené na hospodaření se srážkovou vodou ze zastavitelných ploch vymezených v územním plánu (zastavitelné plochy bez stávající výstavby, ale s realizovatelnou zástavbou v budoucnu); projekty zaměřené na budování nových propustných zpevněných povrchů s retenčním tělesem a projekty řešící odtok srážkové vody z nových veřejných budov a objektů (netýká se zelených střech); budování akumulačních nádrží na zachytávání srážkových vod, které budou využívány pro zálivku hřišť, kde bude podpora poskytována ve výši max. 30 % z celkových způsobilých výdajů.
Minimální způsobilé přímé realizační výdaje na projekt: 500 000 Kč bez DPH.
Termíny:
Zahájení příjmu žádosti: 16. 07. 2025 od 9:00 hod
Ukončení příjmu žádostí: 30. 04. 2026 do 20.00 hod
Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace operace je 31. 12. 2029, nerozhodne-li Řídicí orgán jinak.